DFS Mladosť

Súbor vznikol v roku 1968 a za toto obdobie prešiel viacerými názvami ako Radosť, Polianka a Mladosť. Počiatky organizovaného detského folklóru podľa kroniky Základnej školy Vladimíra Mináča v Klenovci siahajú až do roku 1958, kedy bol, ale len krúžkovou činnosťou. Vedúcimi folklórneho krúžku, neskôr folklórneho súboru od jeho vzniku boli manželia Elena a Milan Ľaudisovci, Marta Lásková, Slavomíra Múková, Pavel Dovala, Ľubomír Dovala a manželia Zvarovci.

V tomto kolektíve v súčasnosti pôsobia deti vo veku od 10 do 16 rokov. Okrem tanečnej zložky pracuje dievčenská spevácka skupina, heligonkári, sólisti speváci  a tanečníci a detská ľudová hudba.

Súbor má vo svojom repertoári piesne, tance a zvyky hlavne z obce Klenovec, ale i širšieho regiónu Gemera a Malohontu ale i Goral a Zemplín.

Predstavili sa na mnohých domácich podujatiach, ale svoje umenie predviedli aj na folklórnych festivaloch vo Východnej, na Koliesku v Kokave nad Rimavicou, v Kežmarku, na Zamagurských slávnostiach v Červenom Kláštore, v Detve, na Gemerskej podkovičke v Revúcej, na GF v Rejdová, na GMFS Klenovská Rontouka, na Očovskej hrude v Očovej. Zo zahraničných zájazdov to boli Ukrajina, Francúzko, Srbsko a medzinárodné festivaly v Poľsku, Maďarsku, Česku, v Rumunsku v Deve, kde získali cenu za najlepší programový blok a v Srbsku – Starej Pazovej.

Počas svojej existencii získali mnoho ocenení na regionálnych, krajských a celoštátnych súťažiach a v roku 1987 ĽH DFS Mladosť pod vedením primáša Karola Radiča získala na celoštátnej súťaži v Prešove druhé miesto, v roku 2008 striebornú medailu Matice Slovenskej a medailu Daniela Gabriela Licharda ktorú jej udelilo Národné osvetové stredisko v Bratislave. V roku 2012 s našim súborom nahrala RTVS pre reláciu Kapura  vianočné koledy a vinše v Mlyne vo Veľkých Teriakovciach. 14. júna 2014 sa konal v Kultúrnom dome v Klenovci  slávnostný galaprogram pri príležitosti 45. rokov od vzniku Detského folklórneho súboru Mladosť v Klenovci. Na GMFS Klenovská Rontouka 2014 bola udelená  „CENA STAROSTKY OBCE“.

Vedúcimi súboru sú manželia Stanislava a Jaroslav  Zvarovci

Korepetítor – heligonkári Ján Kožiak, Martin Kožiak

Asistenti tanečných pedagógov –  Lucia Zvarová