Tvorivé dielne hudby, tanca a tradičných ľudových remesiel

Občianske združenie RODON Klenovec, vďaka úspešnému projektu Tvorivé dielne hudby, tanca a tradičných ľudových remesiel, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, 2% dane a s príspevku Národného osvetového centra, realizovalo počas letných prázdnin pre deti a mládež zaujímavé aktivity v oblasti vzdelávania sa v tradičnej ľudovej kultúre. Projekt zahŕňal tri aktivity. Prvou bolo Remeslo má zlaté dno – X. ročník remeselného tábora, ktorý sme realizovali 16. – 21.07.2018 v Penzióne Na Ráztočnom. Po ôsmych rokoch sme v spolupráci s Obcou Klenovec, Gemersko – malohontským osvetovým strediskom vytvorili remeselné tvorivé dielne. Účastníkmi letného remeselného tábora bolo 15 detí z detských folklórnych súborov Zornička a Mladosť z Klenovca, ktoré sa vďaka lektorom venovali poznávaniu tradičných remesiel, a to: výrobe tkaničiek, tkaniu na tradičných krosnách, pradeniu, plsteniu, výrobe mydla, výrobe lán a švihadiel, práce s kožou, výrobe opaskov, rezbárstvu, paličkovaniu, košikárstvu, výrobe bičov  ale aj tradičným jedlám ako výrobe syra, tradičnej výrobe štrúdle.

Okrem lektorov tradičných remesiel a tradičnej gastronómie sa deťom vo voľnom čase venovali animátori, ktorí pre nich pripravovali súťaže, ale aj poznávanie života v minulosti s videoprojekciou, aj návštevou miestneho poľnohospodára a chovateľa domácich zvierat. To, čo sa za týždeň naučili v krásnej prírode v Klenovci na Ráztočnom, deti prezentovali na 15. ročníku podujatia Dedina ožíva v Drienčanoch.

 

Druhou aktivitou boli Muzičky – 16. ročník tvorivých hudobných dielní detských ľudových hudieb a treťou aktivitou boli Malí tanečníci – tvorivé dielne pre deti z detských folklórnych súborov. Aktivity v oblasti ľudovej hudby a ľudového tanca sme realizovali s odborným garantom,  Národným osvetovým centrom v Bratislave.

Zariadenie Drieňok a Kultúrny dom v Teplom Vrchu od 12.8. – 18.8.2018 tak ožili ľudovým tancom a ľudovou hudbou. Vďaka odborným lektorom Agáte Krausovej, Slavomírovi Ondejkovi, Kataríne Babčákovej, Alfrédovi Lincke sa vzdelávali v ľudovom tanci a tanečnej príprave. Mladým muzikantom sa venovali odborní lektori, muzikanti Michal Noga, Milan Verony, Michal Zelinka, Viliam Gurbaľ. Počas voľna sa o animačné činnosti starali animátori Brádňanský, Lucia Zvarová, Viktória Dovalová, Denis Šimonič, Lenka Konečná.

V rámci poznávania tradičných remesiel sa priúčali pradeniu s Rozáliou Murinovou, výrobe tkaničiek s Ľubkou Žilkovou, výrobe lán a švihadiel s Martinom Felbabom, košíkárstvu s Jaroslavom Zvarom, práci s hlinou a technike plstenia s animátormi. V rámci poznávania regiónu navštívili výhliadkovú vežu na Maginhrade a dedinku Drienčany.

Záverečná prezentácia projektových aktivít Muzičky a Malí tanečníci sa realizovali v obciach Drienčany a Teplý Vrch.

Aktivít projektu sa zúčastnilo 20 tanečníkov a 28 mladých muzikantov z Klenovca, Rimavskej Soboty, Košíc, Liptovského Mikuláša, Starého Tekova, Veľkých Levár, Levíc, Poltára, Kokavy nad Rimavicou, Hrachova, Čajkova, Nového Mesta nad Váhom, Trenčína, Myjavy… .

Stanislava Zvarová, koordinátorka projektu